VSTUPNÁ KONZULTÁCIA


Základom prvého sedenia je terapeutický rozhovor, ktorého zámerom je vytvoriť bezpečný terapeutický vzťah (raport).

Ako vyzerá terapuetický rozhovor v praxi?

  • Klient sa cíti byť prijatý ako človek, cíti sa byť výnimočný presne taký, aký je.
  • Keď sa klient cíti byť pochopený, zisťuje, že sa dostáva do kontaktu so širším rozsahom svojho prežívania, čo mu pomáha lepšie chápať samého seba. Vďaka tomu je schopný odblokovať prúd prežívania, akceptovať samého seba bez ohľadu na to, ako sa kedy zachoval a to mu dovoľuje pohnúť sa ďalej.
  • Klient v sebe odhaľuje materiál, o ktorom nikdy predtým nehovoril alebo si ho neuvedomoval (napr. hnev voči blízkej osobe). Vnímanie nového aspektu seba samého je zásadným krokom k zmene predstavy o sebe, čo predstavuje základ zmeny osobnosti.
  • Vypočutie a akceptovanie klienta terapeutom vedie k prejaveniu záujmu o samého seba. Klient sa nebude viac hanbiť za svoj vnútorný svet, pretože terapeut ho nijakým spôsobom nehodnotí a neodcudzuje.
  • Terapia je najúčinnejšia vtedy, keď psychológ dokáže prejavovať prirodzenú a nefalšovanú akceptáciu, empatiu a kongruenciu voči svojmu klientovi, čím mu dáva najavo hlbokú úctu.


Prvé stretnutie je vždy poznávacie a informatívne. Zámerom stretnutia je nadviazať na terapeutický vzťah, vzájomné spoznanie a naladanie na seba.
Na prvom stretnutí definujeme a citlivo roaznalyzujeme problém/potrebu klienta a dohodneme sa na postupoch spolupráce.
Ak má klient záujem o dlhodobú spoluprácu- vypracujem individuálny terapeutický  plán.